2018 4-H State Dairy Judging Qualifiers

Congratulations to the following teams and individuals who have qualified for the State 4-H Dairy Judging Contest! The contest is being held on Monday, July 16th in Black River Falls, WI.

Kewaunee County

Junior Teams

1. Shawano County
a. Hailey Zernicke
b. Sydney Gwidt
c. Logan Harbaugh

2. Sheboygan County
a. Brady Bleck
b. Ella Bindl
c. Audrey Gartman

Junior Individuals

1. Garrett Ulness – Manitowoc County
2. Elizabeth Gunst – Dodge County
3. Brianna Meyer – Calumet County
4. Ava Endres – Dane County
5. Brianna Lemke-Calumet County

Senior Teams

1. Kewaunee County
a. Mikayla Knorn
b. Taylor Paye
c. Jeremy Schlies

2. Rock County
a. Otis Johnson
b. Jenna Broege
c. Ben Kronberg

3. Manitowoc County
a. Clarissa Ulness
b. Josh Vansluyman
c. Emma Voss

Senior Individuals

1. Katrina Hoesly – Waushara County
2. Elise Bleck – Sheboygan County
3. Matthew Gunst – Dodge County
4. Emma Dorhorst – Wood County
5. Holly Oberreich – Sheboygan County

 

Clark County

Junior Teams
1. Barron County
a. Summer Hammann
b. Tom Peterson
c. Regina Frisle

2. St. Croix County
a. Libby Wagner
b. Stella Damm
c. Amelia Dittman

3. Vernon County
a. Ty Harbaugh
b. Brock Hoskins
c. Kate Quackenbush

Junior Individuals

1. Tanna Luchterhand – Clark County
2. Ben Dittman-St. Croix County
3. Brice Thiel – Wood County
4. Ashlee Garbers – LaCrosse County

Senior Teams
1. Polk County
a. Marie Haase
b. Grace Haase
c. Kristi Getschel

2. Barron County
a. Collin Willie
b. Justyne Frisle
c. Kelli Marschall

Senior Individuals:

1. Ashley Hagenow – Columbia County
2. Sarah Hagenow – Columbia County
3. Ben Anderson – Pierce County
4. Fritz Ullom – Dunn County

 

Lafayette County

Junior Teams

1. Iowa County 1
a. Julia Searls
b. June Spurley
c. Laurianna Dannenberg

2. Grant County 1
a. Ainsley Noble
b. Wesley Winch
c. Kenadee Weigel

Junior Individuals

1. Calli Storms – Richland County
2. Devin Gilson – Green County
3. Jared Behn – Sauk County
4. Dominic Manning-Crawford County

Senior Teams

1. Green County
a. Cole Mahlkuch
b. Brian Mccullough
c. Clayton Mccullough

2. Lafayette County
a. Emma Buss
b. Mckenzie Calvert
c. Madison Calvert

Senior Individuals

1. Collin Uecker – Jefferson County
2. Aisja Achenbach Horton – Crawford County
3. Nathan Daniels – Iowa County
4. Nicole Broege – Rock County