Private Applicator Training Sessions

Private Applicator Training / Review Sessions

Private Applicators can get certified in three categories: General Farming, Fruits Crops or Greenhouse & Nursery.

As a Private Applicator you have to receive training and certification to apply RUPs. If you are not going to be using any RUPs then you do not need to legally be certified. To receive training and certification, purchase and study one of the above Private Applicator Training manuals from your County Extension office and do one of the two options below:

1) Study on your own and the take the certification exam at your County Extension office or,

2) Go to a training session offered by your or neighboring County Extension Office. The exam will be given at the end of the training session.

Simple enough, now how do you get into one of those training sessions?  Simply by contacting your County Extension Office to register.  Below is a list of training sessions at county Extension offices in Wisconsin or you can go to the PAT Program Events Calendar.  If you have any questions please feel free to contact the PAT Program or your County Extension Office.


The 2019 Private Applicator Training Schedule: 

Barron – January 17 – Barron County Government Center, 330 E La Salle Ave, Barron.

Chippewa – January 31, February 15, March 20 and March 27 – Bloomer, Security Financial Bank (Jan 31); Lake Holcombe, Paradise Shores (Feb 15); Chippewa Valley Dairy Supply, Stanley (Mar 20); and Chippewa County Courthouse, Lower Level, Room 003 (March 27).  Please contact the Chippewa County Extension for details and registration.

Clark – March 1, March 6 and March 8 – March 1, Neillsville Courthouse Auditorium, 517 Court St..  March 6, Abbotsford City Hall, 203 N. First St..  March 8, Thorp Fire Hall, 101 S. Wilson St..

Dodge – February 1 and March 4 – 9 am to 3:30 pm. Dodge County Administration Building, 127 E. Oak St., Juneau.

Green Lake – January 9 and February 5 – 9 am to 3 pm. Green Lake Extension Office, 571 County Road A, Green Lake.

Florence, Marinette and Oconto – December 19, January 16 and February 21 – 10 am to 3 pm.  December 19 and January 16 at the Pound Town Hall, W8484 County Road B, Coleman, WI 54112.  February 21 at the Lena Town Hall, 117 E. Main St., Lena, WI 54139. To register contact the Marinette County Extension Office.

Fond du Lac – March 11 – 9 am to 3:30 pm. UW Fond du Lac, Room UC-113/114, Fond du Lac.

Juneau – February 15 – Juneau County Courthouse, 220 E State St, Mauston.

Kenosha and Racine – Feb 12 – 9 am.  Kenosha County Center, 19600 75th St., Bristol.

Monroe – January 31, February 5 and February 13.  These trainings will be held in Tomah, Sparta and Tomah, respectively.  Contact the Monroe County Extension office for details and registration.

Langlade – January 24 and February 21 – 9:00 am.  Langlade County Resource Center, Eau Claire River Room, 837 Clermont St, Antigo. Contact the Langlade County Extension Office for details and registration.

Lincoln – March 1 – 9:00 am.  Lincolin County Service Center, Room 156, 801 N. Sales St., Merrill.  Contact the Lincolin County Extension Office for details and registration.

Ozaukee – February 20 – 9 am to 3 pm.  Ozaukee County Courthouse, room 6.  121 W. Main St, Port Washington.

Polk – February 27th – Polk County Government Center,

PortageFebruary 1, February 15 and March 15.  Portage County Extension Office, 1462 Strongs Ave. Stevens Point, WI 54481-2947.  Register by clicking the date you wish to attend.

Sauk – February 5 and March 20 – West Square Building, 505 Broadway, Baraboo.

Shawano – January 21 and February 13 – Registration 9:45 am, class starts 10:00 am.  January 21, Shawano City Hall (Community Room).  February 13, Shawano City-County Library (Engel Room basement).

Sheboygan – January 18, March 7 and 8 – January 18, 8:00 am to 4:00 pm or March 7 and 8 from 1:00 to 4:00 (two half day, must attend both).  For registration and information please contact the Sheboygan County Extension Office.

Walworth – February 7.  Walworth County Extension Office, 100 W. Walworth St., Elkhorn

Washburn – March 13 – 9:30 am to 3:30 pm. Spooner Ag Research Station, 1036 E. Maple St., Spooner.

Washington – January 30 – 9 am to 3 pm.  Public Agency Center, room 1113 A&B.  333 E Washington st, West Bend.

Waupaca – February 28 – 9 am to 3 pm. Waupaca County Courthouse, room LL42 in the lower level. 811 Harding St., Waupaca.